Najbardziej ikoniczne teledyski wszech czasów
- Philipp Eichholzer
- 26 mar 2019
- 11 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 27 mar 2019
Serdecznie witamy na Top Kanale, W tym odcinku odliczamy 20 najbardziej ikonicznych teledysków wszech czasów. Muzyka i obraz – w połączeniu. Genialne dzieła genialnych twórców.

Przy wyborze topowej dwudziestki kierowaliśmy się popularnością, nowatorstwem, wpływem na popkulturę ale też względami artystycznymi- dlatego np. Gangnam Style nie znalazł się na naszej liście mimo swojej niebywałej wręcz popularności.

Acha, i jest jeszcze jedna zasada, którą kierowaliśmy się przy wyborze topowej 20tki. Jeden artysta, czy też zespół może wystąpić tylko raz na naszej liście!
MIEJSCE 20
DAFT PUNK - AROUND THE WORLD (1997)

Miejsce 20. teledysk francuskiego duetu Daft Punk do utworu Around the World – 1997r z albumu Homework.
Jest bez wątpienia jednym z największych klubowym hitów wszech czasów. Z teledyskiem nie jest gorzej. W roku 1997 prawie cały świat oszalał na punkcie tego hipnotyzującego klipu, będącego majstersztykiem w dziedzinie sztuki wizualnej, kompozycji i tańca. Wyreżyserował go Michael Gondry, a choreografię przygotowała pochodząca z Grenady Blanca Li.
MIEJSCE 19
LADY GAGA FT. BEYONCE - TELEPHONE (2010)

Miejsce 19 Telephone - singiel Lady Gagi i Beyonce z albumu The Fame Monster z roku 2010. Dwie wielkie divy popkultury razem w jednym teledysku. W reżyserii legendarnego twórcy video clipów – Jonasa Akerlunda – który zrobił tyle klipów, z których większość stało się klasykami, że aż nie sposób wyróżnić kilka, nie krzywdząc pozostałych. Bezpośrednią Inspiracją klipu był film Quentina Tarantino Kill Bill a konkretnie ikoniczny „żóty Pussy Wagon”, którym jeździła czarna mamba. Dziewczyny też tak chciały….
Z kolei, z ciekawostek - Główną inspiracją Lady Gagi przy tworzeniu piosenki był jej lęk przed asfiksją.. A ASFIKSJA drodzy państwo to stan niedoboru tlenowego w organizmie. Jeśli nie podejmie się natychmiastowych czynności ratowniczych, prowadzi do szybkiej utraty przytomności i śmierci... Tekst piosenki mówi o tym, że artystka woli bawić się na parkiecie niż odpowiadać na telefony kochanka. Później, Gaga wyznała z kolei, że telefon symbolizować miał w rzeczywistości osobę w jej głowie, która wciąż przekonuje ją do cięższej pracy.. Bardzo to wszystko skomplikowane. Dodatkowo Lady Gaga wyjaśniła, że teledysk jest kontynuacją teledysku "Paparazzi" i razem stanowią koncepcyjną całość.
MIEJSCE 18
FATBOY SLIM - WEAPON OF CHOICE (2001)

Spike Jonze jest twórcą wielu ikonicznych teledysków - jest odpowiedzialny min. za "Sabotaż" Beastie Boys, "It's Oh So Quiet" Bjork "Da Funk" Daft Punk, i wiele, wiele innych.
Jego klip do "Weapon of choice" który znalazł się na 18 miejscu naszej listy był ogromnym zaskoczeniem dla popkultury. Oto poważny, szanowany aktor – legenda Hollywood Christopher Walken, wstępuje w teledysku Fatboy Slima. Obraz ten to po prostu cztery minuty Christophera Walkena tańczącego w pustym hotelu w garniturze. Niby nic. Film może nie imponować na poziomie koncepcji, ale występ Walkena jest doskonale intrygujący i robi całą robotę. Z rękoma w kieszeniach, trząsając biodrami na ruchomych schodach i stołach konferencyjnych współtworzył niezapomniane dzieło poszerzając swoją i tak potężną armię fanów na całym świecie.
MIEJSCE 17
KAOMA - LAMBADA (1989)

Miejsce 17 Kaoma Lambada. Uroczy i barwny teledysk z roku 1989 wywołał kompletną powszechną lambadomanię na wszystkich kontynentach. Wszyscy tańczyli - a w każdym razie „usiłowali” tańczyć lambadę - co trzeba przyznać często wychodziło dość komicznie - co dobrze pamiętają dzieciaki z lat 80-tych podglądający imprezy u starych. Poza tańcem furorę zrobiły też spódniczki – lambadki, które nosiły wszystkie dziewczynki i dorosłe kobiety na przemian z lajkrowymi leginsami - drugim hitem modowym lat 80-tych.
Kolejnym wabikiem teledysku było romantyczne love story pary dzieciaków. Trochę jak Romeo i Julia tylko że z happy Endem + taniec, a to wszystko w otoczeniu rajskiej plaży na „beach party”.
W pewnym momencie narodziła się plotka o rzekomej tragicznej śmierci pary dzieciaków występującej w klipie. Oficjalnie dementujemy!
MIEJSCE 16
SOUNDGARDEN - BLACK HOLE SUN (1994)

Miejsce 16 Black Hole Sun zespołu Soundgarden z albumu Superunknown. Ten Surrealistyczny teledysk wyreżyserowany przez Howarda Greenhalgha, w roku 1994 zrobił ogromne zamieszanie w głowach nastolatków i ze względu na swój katastroficzny klimacik doskonale wpisywał się w nastroje tamtych lat…
W teledysku, zespół występuje na stromej górze, na polu uprawnym, z widokiem na miasto. W końcu cale miasto zostaje pochłonięte przez czarną dziurę. Wielkie dziwaczne oczy, których dostają po kolei bohaterowie „filmu” śniły się po nocach w koszmarnych snach dzieciakom oglądającym MTV. W jednym z wywiadów, Kim Thayil przyznał iż "jest to jeden z niewielu teledysków, z których w pełni jest zadowolony".
MIEJSCE 15
EMINEM - WITHOUT ME (2002)

Miejsce 15 Without Me - Eminema z albumu z 2002r The Eminem Show.
Ten barwny i zabawny Teledysk będący kpiną niemal ze wszystkiego zdobył MTV Video Music Awards, w kategorii Teledysk Roku, Najlepszy Teledysk Męskiego Wykonawcy, Najlepszy Raperski Teledysk, a także Najlepsza Reżyseria Teledysku. Film, w którym Eminem i Dr. Dre parodiując Batmana i Robina przestrzegają dzieci przed kupowaniem płyt Eminema bez zgody rodziców, ze względu na treści zawarte w niektórych piosenkach, jest bardzo bardzo bardzo niepoprawny politycznie i wywołał niemały skandal na całym świecie.
Dostało się wielu osobom – między innymi wiceprezydentowi USA Dicka Cheneya i jego żonę Lynne, Chrisa Kirkpatricka z nieistniejącej już grupy *NSYNC, zespołowi Limp Bizkit, Moby'emu, matce Eminema, agencji rządowej FCC, stacji muzycznej MTV i wielu wielu innym. Tak czy siak ludzie pokochali zarówno teledysk jak i singiel, który okazał się jednym z największych przebojów w całej muzycznej karierze Eminema.
MIEJSCE 14
SINEAD O'CONNOR - NOTHING COMPARES 2U (1990)

Miejsce 14. Nothing Compares 2U – 1990. Ten Bardzo minimalistyczny, niskobudżetowy teledysk od razu zrobił kompletną furorę i przeszedł do historii jako jeden z symboli lat 90-tych. Obraz, na którym ekspresyjna, niewinnie wyglądająca i piękna twarz piosenkarki ukazuje różne oblicza smutku aż po chwytający za serce płacz, uznawany jest za jeden z najbardziej wzruszających teledysków wszech czasów.
Pewnie większość z was wie, ale może nie wszyscy, że utwór „Nothing Compares 2U” w wykonaniu Shinead O’Connor jest coverem piosenki Prince'a o tym samym tytule. Kto nie zna, niech koniecznie sprawdzi.
MIEJSCE 13
CHER - IF I COULD TURN BACK TIME (1989)

Miejsce13 If I could turn back time – teledysk Cher z 1989r. Skandalistka Cher z prawie gołą pupą, wielki okręt i mnóstwo przystojnych chłopaków. Teledysk ocieka seksem i jest naszpikowany symboliką erotyczną – Ponad 40 letnia Cher w prześwitujących fatałaszkach siedząca na lufie, w tamtych czasach.. hmm.. no cóż, to szokowało.. Nie dość, że widzowie nie byli jeszcze przyzwyczajeni do kobiet manifestujących swoją seksualność tak otwarcie, to jeszcze wiele osób uważało że kobiecie w tak zaawansowanym wieku już w ogóle nie wypada się „tak zachowywać”. Wiele sieci telewizyjnych odmówiło wręcz emisji teledysku. Co ciekawe na początku emisji teledysku odmówiło nawet niby postępowe i awangardowe MTV. Po jakimś czasie jednak MTV zdecydowało się emitować teledysk ale dopiero po godzinie 21…
Całość materiału nakręcono na pancerniku USS Missouri, podczas gdy okręt stacjonował w dawnej stoczni marynarki wojennej w Long Beach. Strój oraz erotyczny kontekst obrazu nie były znane amerykańskiej armii, kiedy wydawali zgodę na kręcenie ujęć. Oficer łącznikowy USS Missouri Steve Honda, gdy zobaczył strój Cher na planie był podobno całkowicie zdruzgotany i bardzo prosił reżysera, by ten namówił Cher do zmiany garderoby, ale nie udało mu się nic już wskórać i przeto Marynarka amerykańska otrzymała surową krytykę za udział w teledysku i od tego czasu stanowczo odmawia zgody na nagrywanie teledysków na swoich statkach.
MIEJSCE 12
MADONNA - VOGUE (1990)

Miejsce 12 to teledysk do utworu Vogue, czyli pierwszego singla z albumu Madonny I'm Breathless. Utwór, w którym Madonna śpiewa o minionym blasku dawnego Hollywood okazał się najlepiej sprzedającym się singlem w karierze piosenkarki. W sumie na całym świecie rozszedł się w nakładzie około 5 mln egzemplarzy. Klip, w którym Madonna wciela się w postać tajemniczej gwiazdy lat 30-tych, ukazuje między innymi, zastygłych w tańcu ludzi na tle obrazów Tamary Łempickiej – jednej z największych malarek 20 wieku.
Klasyczna już dziś choreografia tańca "wymyślonego" na potrzeby klipu, w roku 1990 zrobiła ogromną furorę i była szalenie ochoczo naśladowana w klubach i dyskotekach na całym świecie, podobnie jak wcześniej Lambada, czy później Macarena czy wspominany już dziś Gangnam Style Dance.
MIEJSCE 11
BEASTIE BOYS - SABOTAGE (1994)

Nasze miejsce 11 to Sabotage klip-klasyk. Jeden z symboli wczesnych lat 90-tych. Szczególnie uwielbiony przez subkulturę z kręgów skate'ów, surfer'ów i hip-hopowców.
Klip wygląda, jak gdyby został stworzony bez budżetu przez zdolnych i bardzo dowcipnych uczniów liceum. I na tym własnie polega jego komediowy urok. Jak się okazuję taki własnie klip był wielkim marzeniem Adama Horovitza z Beastie Boys'ów , który zamarzył sobie, żeby poprzebierać się dla jaj z chłopakami za policjantów z lat siedemdziesiątych. Klip, reżyserowany przez Spike Jonze w 1994 roku był nominowany aż w 5 kategoriach do nagrody MTV Video Music Awards. Beastie Boys i Sabotage - na zawsze w naszych sercach!
MIEJSCE 10
QUEEN - BOHEMIAN RHAPSODY (1975)

Miejsce 10. Bohemian Rhapsody - Utwór z albumu A Night at the Opera (1975) legendarnego zespołu Queen. Ta ballada rockowa, często wymieniana jest jako najlepszy utwór w historii muzyki popularnej „w ogóle”. Mimo swojego skomplikowania muzycznego, połączenia ballady operowej z elementami hard rocka i A cappella - zupełnie nietypowego dla muzyki popularnej, okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym i punktem zwrotnym w karierze zespołu.
Zdjęcia trwały cztery godziny, a produkcja, dzięki wykorzystaniu wozu transmisyjnego menadżera, kosztowała jedynie 4500 funtów. Wszystkie efekty specjalne zrobiono podczas nagrania.
Zespół Queen, teledyskiem do Bohemia Rhapsody wprowadził nową modę, a właściwie nowy standard wśród wytwórni muzycznych. Wcześniej prawie się nie zdarzało, żeby do singla promującego album powstawał teledysk. Artyści promowali swoje nowe utwory jeżdżąc po telewizjach i występując na żywo w programach. Po sukcesie teledysku Bohemian Rhapsody teledyski zaczęli nagrywać wszyscy.
MIEJSCE 9
NIRVANA - SMELLS LIKE TEEN SPIRIT (1991)

Miejsce 9. Smells Like Teen Spirit - Nirvana.
Z zamierzenia utrzymany w klimacie punkowym , teledysk wraz z utworem są kwintesencją grunge'u. Ta niskobudżetowa produkcja, w którą artystycznie mocno zaangażował się Kurt Cobain – „wtrącając się” na każdym etapie realizacji stał się symbolem egzystencjalnego buntu młodzieży wczesnych lat 90–tych. Niektórzy porównują to dzieło z obrazem Muncha „ Krzyk” nazywając go krzykiem lat 90- tych.
"Po kilku godzinach zmuszania dzieciaków do tańczenia, zaczęły nam odpowiadać „spier%$#@j” – były bardzo zmęczone tym wszystkim". Powiedział Kurt w jednym z wywiadów, wspominając prace nad teledyskiem. Teledysk został wpisany w 2000r do księgi rekordów Guinessa jako najczęściej nadawany w telewizji MTV.
MIEJSCE 8
PETER GABRIEL - SLEDGEHAMMER (1986)

Miejsce 8. Sledgehammer – Peter Gabriela z 1986 z albumu „So” - to absolutny hit MTV i zarazem jeden z najlepszych i przełomowych teledysków w historii. Nakręcony przy użyciu nowatorskich (jak na połowę lat 80.) technik komputerowych w rankingu stacji VH1 znalazł się na 2. miejscu notowania 20 najlepszych teledysków lat 80. Za reżyserię odpowiadał Stephen R. Johnson.
Piosenka jak i teledysk w swoim czasie budziły wielkie kontrowersje i były uznawane za niezwykle „odważne”. Piosenka jest – jak niektórzy mówią –hymnem do seksu. Podmiot liryczny namawia tu swoją „ukochaną” by oddała się wspólnym igraszkom. Wszystko mu się kojarzy z jednym i o jednym śpiewa.
MIEJSCE 7
PINK FLOYD - ANOTHER BRICK IN THE WALL PT.2 (1979)

Miejsce 7. Pink Floyd - Another brick in the wall (part2) – z albumu „The Wall” z 1979r.
A to proszę państwa dzieło sztuki – pod każdym względem. Nie tylko w warstwie muzycznej, lirycznej i wizualnej. Również, czego wiele osób wymaga od sztuki, w warstwie filozoficznego wpływu na rzeczywistość. Utwór jest świetnym przedstawieniem twierdzenia, że wszyscy rodzimy się geniuszami a dopiero system oświaty robi z nas ogłupiałe klony, których celem jest służba opresyjnemu systemowi władzy.
Ze względu na dużą siłę oddziaływania, ten krytykujący system oświaty protest song, nazywany anty szkolnym hymnem, został wręcz zakazany w kilku krajach. Trzy lata po premierze albumu „The Wall”, czyli w 1982 roku powstał film o tym samym tytule.
MIEJSCE 6
CHRIS ISAAK - WICKED GAME (1990)

Miejsce 6. Wicked Game Chris Isaak z albumu Heart Shaped World (1989). Chris Isaak oraz młodziutka jeszcze top modelka Helena Christiansen grają zakochaną w sobie parę. O ile jednak widz nie ma wątpliwości co do żarliwego uczucia głównego bohatera do głównej bohaterki to jednak co do wzajemności – przez tajemnicze, może lekko znudzone spojrzenia w dal głównej bohaterki, można mieć poważne wątpliwości.
Tak czy siak klip głęboko przesiąknięty jest erotyzmem – niby delikatnym i subtelnym – bo właściwie nic takiego się nie dzieje, jednak film kipi seksem. I co, można bez dosłowności i wulgarności? Oj można! Bo oto kolejny teledysk w naszym zestawieniu, który często wygrywa w różnego rodzaju oficjalnych zestawieniach na najbardziej seksowny teledysk wszech czasów. A z ciekawostek – do utworu „Wicked Game” zostały nagrane 2 oficjalne teledyski. Oprócz tego, który właśnie omawiamy, istnieje jeszcze drugi, wyreżyserowany przez Davida Lyncha, zawierający między innymi sceny z filmu „Dzikość Serca”. Polecamy sprawdzić kto nie zna…
MIEJSCE 5
AEROSMITH - CRYIN' (1993)

Miejsce 5. Cryin' Aerosmith. To nie tylko genialny klip, to również biblia modowa lat 90’tych. Gówna postać kobieca grana przez intrygująca, urodziwą i seksowna Alicia Silverstone stała się idolką młodych zbuntowanych kobiet lat 90, przynajmniej w warstwie modowej. Na ulicach Londynu, Mediolanu, Nowego Yorku i innych metropolii wyległy tłumnie kobiety ubrane niemal tak samo. Martensy, krótka sukienka w kwiaty. Dziewczyny z całego świata chciały wyglądać jak Alicija, a chłopaki w Alicji się podkochiwali – taki to był rok 1993 i 94 – należał do Aerosmith i do Alicji Silverstone.
Teledysk przyśpieszył modę na tatuaże, martensy, bungee, piercingi i na dziewczyny nie dające sobie w kasze dmuchać – mówiąc staroświecko.
MIEJSCE 4
A-HA - TAKE ON ME (1984)

Teledysk do Take On Me zespołu A-ha z debiutanckiej płyty Hunting High and Low znalazł się na 4 miejscu naszej listy najbardziej ikonicznych teledysków wszech czasów.
Take on Me to pierwszy singel zespołu i posiada ciekawą historię: Początkowo nagrano zupełnie inną wersję tego utworu i wydano w małym nakładzie. Płyta znalazła raptem 300 nabywców.. Co nieczęsto się zdarza w szołbiznesie postanowiono dać jeszcze jedną szansę zespołowi i ich muzyce.
Poprawiona wersja Take On Me zawojowała listy przebojów i sprawiła, że zespół, w roku 1985 zawojowała świat. Produkcja tego teledysku zajęła długie miesiące, a reżyserował go twórca miedzy innymi teledysku do Billy Jean Michaela Jacksona - Steve Barron.
Teledysk, w którym użyto technik artystycznych nie używanych nigdy wcześniej w teledyskach, zdobył mnóstwo nagród a przede wszystkim serca i umysły ludzi.
MIEJSCE 3
GEORGE MICHAEL - FREEDOM!'90 (1990)

Miejsce 3 należy do George'a Michael'a i jego teledysku Freedom!‘90.
W 1990 roku George Michael był tak zmęczony rozgłosem, że oświadczył, że nie wystąpi już przed kamerą. W rezultacie nie pojawił się na żadnym teledysku ze swojego nowego albumu "Listen Without Prejudice Vol. 1", z którego pochodzi utwór Freedom!'90. Mimo braku gwiazdora w filmie, teledysk był skazany na sukces - Najpiękniejsze top modelki i top modele lat 90-tych w reżyserii Davida Finchera, tego samego który reżyserował między innymi Fight Club czyli Podziemny Krąg czy Siedem!
Jeśli chodzi o warstwę symboliczną to w teledysku przedstawione jest spalenie w ogniu trzech rzeczy, które pojawiły się w teledysku do utworu „Faith” z 1987, a które miały symbolizować wizerunek George'a.
To jest: skórzana kurtka, gitara oraz szafa grająca.
Symbolikę tę pozostawiamy widzom do interpretacji. Piękne zdjęcia, piękne kobiety, przystojni mężczyźni i ten subtelny erotyzm – nic dziwnego, ze do tej pory teledysk ten wygrywa w wielu rankingach na najseksowniejszy teledysk wszech czasów.
MIEJSCE 2
GUNS N' ROSES - NOVEMBER RAIN (1992)

Miejsce 2. teledysk do November Rain z roku 1992 zespołu Guns n' Roses z albumu Use Your Illusion. Ten ikoniczny teledysk „Ganzów” barwnie i z przepychem opowiada tragiczną historię miłosną zakochanej pary. W rolach głównych - Axl Rose oraz jego ówczesną dziewczyną Stephanie Seymour – kolejna top modelka- legenda lat 90-tych. Akcja rozgrywa się najpierw podczas ceremonii zaślubin szczęśliwej i rozanielonej młodej pary w kościele, by potem przenieść się na uroczystości pogrzebowe panny młodej, która to umiera biednemu panu młodemu, wpędzając go w czarną rozpacz. Dla lubiących happy endy raczej zakończenie nie do zaakceptowania.
Jednym z Najbardziej rozpoznawalnych momentów w teledysku jest słynna gitarowa solówka Slasha, zagrana przez muzyka samotnie stojącego na środku pustyni przed kapliczką. Ujęcia do tej sceny zostały zarejestrowane za pomocą helikopterów. Budżet tego teledysku wyniósł ponad 1,5 miliona dolarów, co na początku lat 90 tych było najwyższą kwotą przeznaczoną na realizację wideoklipu. Mimo upływu lat, nadal zajmuje wysokie 21. miejsce na liście najdroższych wideoklipów wszech czasów. Teledysk ten jest pierwszym wideoclipem nakręconym przed powstaniem YouTube'a, którego oglądalność przekroczyła miliard wyświetleń…
MIEJSCE 1
MICHAEL JACKSON - THRILLER (1983)

Nasze miejsce pierwsze (a czego się spodziewaliście?) - 14 minutowy film, a zarazem teledysk do utworu Thriller Michaela Jacksona. Film, w 2006 teledysk został wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako „teledysk, który odniósł największy sukces w historii muzyki.
Reżyserem tego dzieła był John Landis, twórcy m.in. "Blues Brothers", który wraz z Michaelem Jacksonem stworzył scenariusz… Teledysk pokazany został po raz pierwszy w kinach i telewizji kilka miesięcy po premierze płyty, bijąc rekordy popularności.
Czerwona kurtka Michaela, i ten charakterystyczny taniec stały się, obok upadku komunizmu w Europie Środkowej, kostki Rubika i jeszcze kilku innych, jednymi z głównych symboli lat 80tych..
Koniecznie musimy pokazać jeszcze kilka ikonicznych teledysków, które nie znalazły się na naszej liście, ale zdecydowanie zasługują na wyróżnienie.







Comments