top of page

Najlepsze teledyski inspirowane filmem

  • Zdjęcie autora: Philipp Eichholzer
    Philipp Eichholzer
  • 25 mar 2019
  • 5 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 27 mar 2019




Serdecznie witamy na Top Kanale, w tym oto odcinku odliczamy 10 najwspanialszych teledysków inspirowanych filmami. To piękne obserwować jak sztuka nakręca sztukę, jak myśl inspiruje myśl.


Iggy Azalea - Fancy (2014) insp. Słotkie Zmartwienia (1995)


Ciężko było wybrać topową 10 wśród całej masy genialnych dzieł, ale jak zwykle daliśmy radę. Zatem oto top 10 najwspanialszych par” teledysk plus film, który był dla tego teledysku inspiracją.”





MIEJSCE 10

ANNIE LENNOX - WALKING ON BLOKEN GLASS (1992)

insp. NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI (1988)

Annie Lennox - Walking on broken glass (1992) insp. Niebezpiecne Związki (1988)

Listę top 10 par filmowo-teledyskowych otwiera jeden z najwybitniejszych filmów wszech czasów, „Niebezpieczne związki” oraz teledysk, który był inspirowany tymże filmem czyli „Walking on broken glass” Annie Lennox z 1992 roku.

Film niebezpieczne związki to przepiękny, ale też ogromnie smutny melodramat kostiumowy z 1988. Stanowi ekranizację powieści Niebezpieczne Związki z 18ego wieku. Piękna historia, doskonała reżyseria i gwiazdorska obsada.

Teledysk Annie Lenox do utworu „Walking on broken Glass” jest osadzony w XVIII-wiecznej scenerii i dość luźno wzorowany na filmie Niebezpieczne Związki. Występują w nim m.in. John Malkovich powtarzający swoją role wicehrabiego z Niebezpiecznych związków oraz oraz aktor Hugh Laurie – przyszły Dr. House.




MIEJSCE 9

BEASTIE BOYS - BODY MOVIN' (1998)

insp. DIABOLIK (1968)

Beastie Boys - Body Movin' (1998) insp. Diabolik (1968)

Na miejscu 9, uplasował się film „Diabolik” wraz z teledyskiem, którego stał się inspiracją, czyli „Body Movin’” zespołu Beastie Boys. Diabolik to jeden z najlepszych przykładów PopArtowego kiczu lat sześćdziesiątych, do którego swoją drogą wielce szanowany Ennio Morricone skomponował muzykę.

Ten włoski, dzisiaj już klasyk, dorastał do statusu kultu przez wiele wiele lat. A dokładnie 3 dekady później, chłopaki z Beastie Boys postanowili złożyć hołd temu dziełu i tak oto powstał arcyśmieszny teledysk do singla Body Movin’ w remiksie Fatboy Slim’a. Chłopaki odtwarzają tu niektóre sceny ale również wykorzystują materiały z oryginalnego filmu.

Zastanawialiśmy się też nad Intergalactic Beastie Boysów inspirowanym Jaianto Robo, jednak to Body Movin’ trafia w sedno.




MIEJSCE 8

THE CRANBERRIES - LINGER (1993)

insp. ALPHAVILLE (1965)

The Cranberries - Linger (1993) insp. Alphaville (1965)

Miejsce 8 to film Alphaville oraz teledysk „Linger” zespołu The Cranberries.

Alphaville to francusko-włoski film fabularny, łączący gatunki science-fiction i noir z roku 1965 w reżyserii Jean-Luca Godarda.

Tytułowe Alphaville to kraj-państwo z nieokreślonej przyszłości, rządzone nie przez człowieka, a komputer - Alpha 60. Zdominowane przez technokrację i logikę koszmarne miejsce, gdzie za odczuwanie ludzkich uczuć ponosi się karę "likwidacji".

Teledysk do utworu Linger grupy Cranberries jest własnie hołdem dla tego filmowego dzieła sztuki.

A ta erotycznie tańcząca brunetka to legendarna gwiazda burleski z lat 50-tych Blaze Starr.




MIEJSCE 7

JENNIFER LOPEZ - I'M GLAD (2002)

insp. FLASHDANCE (1983)

Jennifer Lopez - I'm Glad (2002) insp. Flashdance (1983)

7. Miejsce przyznajemy filmowi Flashdance z roku 1983 oraz teledyskowi I'm Glad Jennifer Lopez.

Film Flashdance mimo nudnawej fabuły i drewnianych dialogów stał się absolutnym klasykiem ze względu na imponujące sceny tańca oraz świetne zdjęcia i montaż.

Sekwencja scen kiedy 18 letnia Alex- główna bohaterka filmu, na co dzień pracująca jako spawacz, podchodzi do egzaminu do wymarzonej szkoły tańca jest absolutnie kultowa i stanowi ramy dla scen tanecznych, zrealizowanych z punktu widzenia choreografii, techniki tańca i montażu.

Nic dziwnego zatem że była inspiracją dla wielu twórców z różnych dziedzin. Między innymi właśnie dla Jennifer Lopez i jej piosenki I’m Glad.

Trzeba przyznać, że piosenkarka wypadła tu niesamowicie seksownie.

Teledysk został nakręcony przez Davida LaChapelle. A Choreografia, zaczerpnięta z filmu "Flashdance" stworzona została przez Jeffreya Hornadaya, Teledysk otrzymał cztery nominacje do MTV Video Music Awards.




MIEJSCE 6

FOO FIGHTERS - EVERLONG (1997)

insp. MARTWE ZŁO (1981)

Foo Fighters - Everlong (1997) insp. Martwe Zło (1981)

Na miejscu szóstym film „Martwe Zło” z roku 1981 oraz teledysk inspirowany tymże filmem, czyli utwór Everlong zespołu Foo Fighters.

Martwe zło to Debiut reżyserski Sama Raimiego, który z miejsca zyskał sobie status kultowego.

Do opuszczonego domku w Górach Michigan przybywa na weekend piątka studentów. Zamiast upragnionego spokoju, znajdują Księgę Umarłych przy użyciu której niechcący budzą żyjące od wieków w lesie demony.

Teledysk Everlong to groteskowy horror będący przeglądem scen z filmu martwe zło połączonych rockandrollową fabułą. Czarno-biała rzeczywistość i kolorowe sny pozbawione logiki, a w snach walka o życie. Drewniana chata w mrocznym lesie, siekiera, piła i piwnica, z której wypełza martwe złoooo.




MIEJSCE 5

R.E.M. - EVERYBODY HURTS (1993)

insp. OSIEM I PÓŁ (1963)

R.E.M. - Everybody Hurts (1993) insp. Osiem i Pół (1963)

Na miejscu 5: film Osiem i Pół z roku 1963 Frederica Felliniego oraz teledysk inspirowany tym filmem czyli Everybody Hurts zespołu R.E.M.

Teledysk do przepięknej i wzruszającej rockowej ballady z 1993 roku zespołu R.E.M traktującej o depresji i braku chęci życia był inspirowany otwierającą sekwencją scen korka ulicznego z filmu Osiem i Pół.

Co zabawne, piosenka, która miała pocieszać, w zestawieniu najbardziej depresyjnych utworów wszech czasów, przygotowanego przez „The Telegraph” zajęła pierwsze miejsce.




MIEJSCE 4

MADONNA - MATERIAL GIRL (1985)

insp. MĘŻCZYŹNI WOLĄ BLONDYNKI (1953)

Madonna - Material Girl (1985) insp. Mężczyźni wolą Blondynki (1953)

Na bardzo wysokim 4 miejscu uplasowała się Madonna ze swoim teledyskiem Material Girl z roku 1985. Teledysk inspirowany był wspaniałym EverGreenem filmowym czyli „Mężczyźni wolą blondynki” z 1953 roku z cudowną rolą Marilyn Monroe. Naśladowane sceny z filmu „Mężczyźni wolą blondynki” przeplatają się ze scenami hollywoodzkiego reżysera próbującego zdobyć serce aktorki, granej przez Madonnę.

Madonna często mówiła iż żałowała że nagrała piosenkę „Material girl” ponieważ jej tytuł stał się dla niej pseudonimem w mediach.




MIEJSCE 3

QUEEN - RADIO GAGA (1984)

insp. METROPOLIS (1927)

Queen - Radio Gaga (1984) insp. Metropolis (1927)

Na miejscu trzecim: Film Metropolis z 1927 roku oraz inspirowany tym filmem teledysk legendarnej grupy Queen – do utworu Radio Gaga. Metropolis – niemiecki ekspresjonistyczny film science fiction z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Monumentalne dzieło prezentuje przerażającą wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu.

Film nie odniósł dużego sukcesu, co w połączeniu z ogromnym budżetem (najdroższa niemiecka produkcja tamtych czasów) doprowadziło wytwórnię UFA na skraj bankructwa. Co innego teledysk Queenów - ten osiągną niebywały wręcz sukces.. Twórcy teledysku wykorzystali elementy filmu Metropolis oraz całą gamę efektów specjalnych, bardzo nowatorskich jak na owe czasy. Co zabawne najwięcej kłopotów podczas realizacji klipu sprawiła scena z refrenu utworu, w której członkowie zespołu wraz z tłumem rytmicznie unoszą pięść. Muzycy długo nie mogli sobie poradzić z synchronizacją.




MIEJSCE 2

THE SMASHING PUMPKINS - TONIGHT, TONIGHT (1996)

insp. PODRÓŻ NA KSIĘŻYC (1902)

The Smashing Pumpkins - Tonight, Tonight (1996) insp. Podróż na Księżyc (1902)

A oto Miejsce 2 na naszej liście teledysków inspirowanych filmami. To teledysk „Tonight, Tonight” zespołu The Smashing Pumpkins inspirowany filmem „Podróż na Księżyc” z roku 1902.

Francuski niemy film science-fiction stworzony w 1902 opowiada o przygodach grupy uczonych, którzy wystrzeleni z wielkiej armaty lądują w oku księżyca. Mieszkańcy Księżyca biorą podróżników w niewolę, jednak istnieje łatwy sposób unieszkodliwienia ich – należy dotknąć ich parasolem.

I to własnie sceny z tego filmu zostały wykorzystane w teledysku: Tonight, Tonight grupy The Smashing Pumpkins.

Co ciekawe w jeszcze jednym klipie sceny z tego właśnie filmu zostały użyte, a mianowicie w obrazie Heaven for Everyone grupy Queen.




MIEJSCE 1

MICHAEL JACKSON - THRILLER (1982)

insp. AMERYKAŃSKI WILKOŁAK W LONDYNIE (1981)

Michael Jackson - Thriller (1983) insp. Amerykański Wilkołak w Londynie (1981)

Niekwestionowane miejsce pierwsze w naszym prestiżowym Top-zestawieniu zajmuje para: Film Amerykański Wilkołak w Londynie z 1981 roku oraz, a właściwie przede wszystkim, teledysk Michaela Jacksona Thriller z 1983 roku.

Zarówno Film jak i teledysk były reżyserowane przez Johna Lendisa. Film choć ma na koncie jednego Oskara – za charakteryzację, nie okazał się aż takim znowu sukcesem.

Teledysk natomiast w roku 2006 został wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako „teledysk, który odniósł największy sukces w historii.” Wielkie brawa dla pięknej pary.







Koniecznie musimy pokazać jeszcze kilka teledysków inspirowanych filmem, które nie znalazły się na naszej liście, ale zdecydowanie zasługują na wyróżnienie.




My Chemical Romance - The Ghost Of You (2004) insp. Szeregowiec Ryan (1998)


2Pac ft. Dr. Dre - California Love (1995) insp. Mad Max 3


Metallica - One (1988) insp. Johnny poszedł na wojnę (1971)


The Killers - Mr. Brightside (2004) insp. Moulin Rouge! (2001)


Audioslave - Show me how to live (2002) insp. Znikający Punkt (1971)


30 Seconds to Mars - The Kill (2006) insp. Lśnienie (1980)


Paula Abdul - Rush, Rush (1991) insp. Buntownik bez powodu (1955)


Blur - The Universal (1995) insp. Mechaniczna pomarańcza (1971)

Comments


bottom of page